Kolostrum je mliječna tekućina koja izlazi iz grudi tijekom prvih nekoliko dana nakon poroda, prije nego što se pojavi pravo mlijeko. Iznimno je hranjivo, a osim bjelančevina, ugljikohidrata i masti, bogat je vitaminima i mineralima.
Ipak najvažniji je zbog antitijela koja se bore protiv bakterija i virusa. Dijete kad se rodi nema nikakvih antitijela jer ga je dotad štitio majčin organizam, bez kolostruma dijete nema podlogu za razvoj imuniteta.
Probavni sustav tek rođene bebe vrlo je ranjiv pa kolostrum omogućuje bebi lakšu i sigurniju probavu. Iako većina trudnica to niti ne osjeti, njihovo tijelo počinje stvarati kolostrum već oko trećeg mjeseca trudnoće, a ponekad može procuriti i prije porođaja.
Može biti proziran ili tamno zlatne boje. Već pri porođaju majke imaju dovoljno kolostruma kako bi nahranile bebu. Majčino tijelo će proizvoditi kolostrum još nekoliko dana, a zatim će mlijeko postati kremasto bijele boje.
Vaša beba će se roditi s refleksom sisanja, iako je kod nekih izraženiji nego kod drugih. Zato je najbolje već u prvih sat vremena bebi predstaviti dojku. Ne samo da će sisanje stimulirati veću proizvodnju mlijeka, nego će i smanjiti šanse pretjeranog krvarenja nakon poroda.
Prvo hranjenje je početak učenja dojenja i stvaranje jedinstvene veze mame i bebe. Već samo prislanjanje bebe i osjećaj dodira kože te miris kolostruma potaknut će bebu na sisanje. Neka novorođenčad u početku pokazuje slabo zanimanje za dojenje.
Srećom, novorođenčadi ne treba puno tekućine, a grudi njihove majke sadrže samo male količine vrlo važnog kolostruma. Zato je, u ovoj fazi, važnije bebu hraniti češće, pa makar i samo kratko. Osim toga, kako grudi još nisu pune mlijeka, još uvijek su meke, što olakšava privikavanje bebe na sisanje.
U tim ranim danima, uobičajeno je da bebe gube težinu. Rješavaju se dodatne tekućine akumulirane tijekom trudnoće. U danima nakon poroda, bebin apetit i potreba za tekućinom će se povećati. Otprilike dva do pet dana nakon rođenja, kolostrum će ustupiti mjesto prijelaznom mlijeku kojeg će biti više.
Curenje kolostruma može biti neugodno za vrijeme trudnoće, stoga postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako bi spriječili da postane problem. Razgovarajte sa liječnikom o količini kolostruma koju izlučujete.
Iako ništa ne možete učiniti da se zaustavi curenje, možete kupiti jastučiće za grudnjake. Danas na tržištu postoje jastučići za jednokratnu uporabu, a neki su i perivi u perilici. Nošenje jastučića unutar grudnjaka može smanjiti nelagodu koju mnoge majke osjećaju zbog osjetljivost dojki i spriječiti neugodne trenutke.
Foto: alcalin/Shutterstock
Odgovori