Jedan od važnih uvjeta za očuvanje živčanog sustava je san. San ima dragocjene uloge, on odmara centralni živčani sustav i pozitivno utječe na oboljele organe. San se u medicini preporučuje kao jedan od lijekova protiv mnogih bolesti.
Liječenje snom
Snom se može liječiti visoki krvni tlak, čirevi, neke živčane i duševne bolesti. Bolesnici se obično uspavljuju i nakon toga utonu u san koji traje od 18 do 24 sata. Ta terapije traje od tjedan dana do mjesec dana, tom se terapijom kod bolesnika postiže živčana ravnoteža.
Utjecaj sna na izgleda
I za ljepotu san je od neprocjenjive važnosti. On okrepljuje, sprječava preranu pojavu bora, osvježava ten i daje sjaj očima. Niti jedno kozmetičko sredstvo ne može zamijeniti učinak sna.
Pravila spavanja
Za dobar san nije potreban neki poseban krevet. Krevet bi trebao imati malo tvrđi madrac i vuneni jastuk. Spavajte u sobi sa poluotvorenim prozorom, a zimi odškrinite prozor tek toliko da zrak može cirkulirati. Ako imate zatvoren prozor u sobi, kisik se više troši pa je organizam primoren prilagoditi se količini kisika kojim raspolaže, što znači da se ne odmara dovoljno.
Spavajte onoliko koliko to organizam od vas zahtjeva. Spavanje je organizmu jako korisno, no ako se spavanje zloupotrebi i pretvori u izležavanje, ono vam može i naškoditi jer uzrokuje tromost i nagomilavanje sala. Osam sati spavanja na dan predstavlja neku normalu za većinu ljudi.
Pronađite vrijeme koje vam najbolje odgovara za spavanje, ono ovisi o tome koliko se tijekom dana trošite i ovisi o vašem zdravstvenom stanju. Najbolje je da zimi duže spavate jer se zimi organizam više troši.
Tijelo obično traži neki red kod odlaska u krevet kako bi taj san bio kvalitetan. Kako biste se bolje naspavali najbolje je da prije spavanja ne jedete tešku hranu. Iz večere izbacite čaj, kavu i alkohol. Pazite na svoje duševno stanje, ono jako utječe na vaš san.
Foto: Aletia/Shutterstock
Odgovori