Napeti ste i htjeli biste si priuštiti masažu. Uhvatili ste vremena i sad vam je još samo preostalo izabrati neku koja vam najviše odgovara. Od svih vrsta masaže osvrnut ćemo se na one najčešće.
Klasična, švedska masaža
Terapeut laganim dodirom prvo zagrijava, a zatim gnječenjem, lupkanjem, trljanjem i trešnjom dovodi do maksimalnog opuštanja tijela. Klasična masaža spada u najrasprostranjenije i najjeftinije. Ova masaža potiče cirkulaciju i smanjuje stres. Također pomaže u ublažavanju bola u zglobovima i ukočenosti, a pokazala se da smanjuje bolove i kod osoba koje boluju od osteoporoze.
Sportska masaža
Temelji se na jačem stisku i najčešće je bolna zbog zgrčenih mišića koje treba opustiti nakon većeg fizičkog napora. Znatno ubrzava krvotok i povećava mobilnost zglobova. Preporučuje se osobama koje su pod jakim stresom i naravno sportašima.
Medicinska masaža
Ova masaža preporučuje se starijoj populaciji jer pruža osjećaj sigurnosti. Pokazala se odličnom kao masaže bolnih i napetih dijelova tijela kao što su vrat, ramena i leđa jer otklanja bol i grč mišića. Terapeut locira i posebno obrađuje, deaktivira bolne točke koje uzrokuju grčenje mišića cijelog područja. Ova tehnika je posebno preporučljiva onim osobama koje moraju dugo biti u sjedećem položaju.
Anticelulitna masaža
Ciljani je tretman koji koristi tehniku limfne drenaže i dubokog pritiska na dijelovima tijela s nakupinama celulita. Ova masaža intenzivno stimulira i cirkulaciju te time pospješuje razgradnju nakupina i celulita. Koža postaje napeta, glatka i boljeg tonusa.
Aroma masaža
Sastavni je dio aromaterapije, a posebno se učinkovitom pokazala kod tretiranja kožnih oboljenja dišnih organa i depresije. S obzirom na to da se bazira na kombinaciji baznog ulja i eteričnog ulja što se pomiješa, te prodire u kožu i djeluje poput prirodnog lijeka.
Masaža stopala
Temelji se na filozofiji da određene refleksne točke na stopalima odgovaraju pojedinim organima, žlijezdama i strukturama u organizmu, odnosno pritiskom na određene živčane završetke djeluje se na smanjivanje boli određenog područja.
Npr. ako stišćemo akupresurne točke na stopalu koje odgovaraju organu bubrega, nježno smo potaknuli njegov rad i ubrza zacjeljivanje, što bi u klasičnoj masaži bilo nemoguće jer niti jedan dodir ne može ići tako duboko.
Foto: Subbotina Anna/Shutterstock
Odgovori