Susrećete li se često s nedostatkom ili naglim padom energije tijekom dana, razdražljivošću i promjenama raspoloženja? Možda vaš problem leži u nedostatku kvalitetnog sna.
San je regenerativni mehanizam organizma koji nam omogućuje da tijekom noći obnovimo energiju kako bismo odmorni i produktivni funkcionirali sljedeći dan. Dobar san oslobodit će vas stresa i negativnih posljedica koje stres ostavlja na organizam. Djeluje regenerativno i na kožu pa osim odmorni, ujutro ćete se probuditi svježe i blistave kože.
Čovjeku je za odmor potrebno 8 sati sna, a manje od tog s vremenom smanjuje otpornost organizma, dovodi do povećanja tjelesne težine, dijabetesa, te razvoja kardiovaskularnih i degenerativnih bolesti.
Mnogi se susreću s problemom nemogućnosti da zaspu satima nakon što legnu u krevet pa često probdiju i cijelu noć. Razlog za to je nedostatak melatonina, hormona koji nam omogućuje da utonemo u san.
Razni su razlozi koji dovode do nedostatka melatonina. Rad noću zbog kojeg mijenjamo dan i noć čime se poremećuje prirodni tjelesni sat, kasno lijeganje u krevet i jet-lag koji se javlja pri promjeni vremenskih zona, najčešći su razlozi za probleme sa spavanjem.
Melatonin se luči između 21 sat i 2 sata ujutro, a njegovo lučenje započinje tek kada se snizi temperatura glave, stoga ukoliko smo aktivni u navedeno vrijeme, onemogućujemo uvjete za proizvodnju melatonina.
Drugi bitan hormon koji se proizvodi noću je hormon rasta. Osim što je bitan za rast djece, ima i ulogu u održavanju elasticiteta kože i mišića odraslih. Hormon rasta se proizvodi između 23 sata navečer i 1 sat u noći, stoga je osobito za djecu bitno rano lijeganje u krevet. Bavite li se težim fizičkim aktivnostima ili sportom, rano lijeganje u krevet uzmite kao obvezu da biste mišićima omogućili oporavak.
Za očuvanje zdravlja nastojte se pripremiti za san. Steknite naviku lijegati u krevet svaki dan u isto vrijeme, omogućite si dovoljan broj sati odmora, a navečer prije spavanja bavite se laganijim aktivnostima, usporite i oslobodite se stresa kako bi se organizam umirio i pripremio na odmor.
Ukoliko imate problema s opuštanjem prije spavanja, nastojte večerati najkasnije 3 sata prije spavanja i to laganiju, lako probavljivu hranu, koja neće izazvati probavne smetnje koje bi mogle ometati san.
Čaj od kamilice osobito dobro djeluje za smirenje, a pomoći se i izbjegavanje kofeinskih i napitaka poput kave i gaziranih sokova. Isprobajte lagane vježbe za opuštanje uma i tijela poput joge, priuštite si toplu kupku, osigurajte mir, tišinu i mrak i ostvarite povoljne uvjete za kvalitetan san i odmor.
Foto: oliveromg/Shutterstock
Odgovori