Jaja su dosta česta namirnica. Mogu se pripremati kao samostalno jelo, mogu biti dio raznih salata, nabujaka, a i osnovna su namirnica za razne vrste kolača, i za mnoge omiljenu slasticu – palačinke.
Svako kućanstvo uvijek u hladnjaku ima koji komad jaja, a ono na što se uvijek treba obratiti pozornost je rok trajanja jaja jer od starih, pokvarenih jaja mogu se dobiti razne neugodne bolesti kao što je salmonela.
Postupanje s jajima
Kad kupujete pakirana jaja, uvijek najprije pogledajte datum pakiranja. Jaja nastojte potrošiti za 4 do 5 tjedana računajući datume pakiranja.
Jaja treba posložiti vrhom okrenutim prema dolje kako bi mogla “disati”. Jaje u svom oblijem kraju ima zračni prostor putem kojeg prima kisik, a ispušta ugljični dioksid.
Bjelance svježeg jaja možete sačuvati i nekoliko dana ako ga držite pokriveno u hladnjaku, a važno je i zaštititi ga od svjetlosti.
Žumance se pak, lakše kvari od bjelanca, pa će ostati svježe samo jedan dan. Treba ga staviti u manju šalicu i preliti s malo vode ili mlijeka, jer će se inače vrlo brzo osušiti.
Kako provjeriti svježinu jaja
Kada razbijete jaje, pogledajte mu žumance. Ako ima oblik polukugle, jaje je svježe. Ako želite provjeriti svježinu jaja i prije nego ga razbijete, to možete lako ako ga stavite u slanu vodu. Svježa će jaja ostati na dnu, a stara isplivati na površinu. Postoji i još jedan način provjere svježine jaja, a to je rotiranje jaja. Zarotirajte jaje s dva prsta. Ako se vrti brzo, znači da nije dobro, a ako se vrti neravnomjerno i sporo, onda je jaje svježe i dobro za pripremu jela.
Nastojte ne prenositi često jaja iz hladne u toplu prostoriju i obratno. Jaja će se tako brže početi kvariti.
Kuhanje i pečenje jaja
Ako želite dobiti meko skuhano jaje, bit će dovoljno da ga stavite u kipuću vodu i kuhate od 2,5 do 3 minute. Stavite li ga u hladnu vodu, jaje morate izvaditi čim voda počne ključati. Ako pak želite tvrdo kuhano jaje, stavite ga u hladnu vodu i kuhajte oko 8 minuta.
Često se dogodi da tijekom kuhanja jaje napukne, u tom slučaju stavite u vodu žlicu octa, kako bi bjelance prestalo curiti.
Nakon kuhanja jaja, potrebno ih je oljuštiti. Kuhana jaja lakše se ljušte ako se iz vruće vode spuste nakratko u hladnu i odmah počnu ljuštiti. Što je jaje svježije, teže ćete ga oljuštiti.
Kad pečete jaja umjesto ulja možete staviti u tavu dvije žlice vruće vode i potom tu staviti jaja. Tako ćete izbjeći miris
ulja.
Posluživanje
Jela od jaja valja poslužiti odmah čim su pripravljena. Stajanjem će brzo izgubiti lijep izgled i pravi okus.
Mnogi operni i drugi pjevači jedu, svježa sirova jaja, jer vlada mišljenje da sirova jaja pridonose kvaliteti glasa. Stoga, ako želite pokušati poboljšati svoje glasovne mogućnosti, navalite na sirova jaja.
Za one pak koji nisu skloni tom savjetu, dobro je znati da su najlakše probavljiva jaja ona tučena u snijeg, pa meko kuhana jaja, a najteže pečena i tvrdo kuhana jaja.
Foto: Tanya Stolyarevskaya/Shutterstock