Kada ste u bolnici i nakon što prođe porod, sve vam se može činiti idealnim. Mame se, ako je sve u redu prošlo s porodom, oporavljaju i brinu za svoju bebicu. Izlaze iz kreveta samo kako bi se istuširale, obroci im se donose, dolazi im obitelj u posjetu i nose potrepštine. Mama najviše vremena provede ležeći u krevetu sa svojom bebicom. Briga oko nje najčešće se odnosi samo na hranjenje, odnosno na dojenje. Nakon dva to tri dana dolazite kući i odjednom imate tisuću pitanja. Što s pupkom? Što jesti za vrijeme dojenja? Zašto osjećam bolove?
Tu uskače vaša patronažna sestra kao pravi superjunak koji će vam pomoći u tim prvim danima. Najbolje bi bilo da se već ranije upoznate s njom, ali nije problem ni ako je prvi put kontaktirate na dan izlaska iz bolnice. Patronažna sestra dolazi u kućni posjet kroz jedan do dva dana nakon što izađete iz bolnice.
Prilikom prvog posjeta, ona će pregledati novorođenče (boju kože, reflekse, pupak, težinu…) i pokazati vam tehnike prematanja i presvlačenja te vam dati savjete o nošenju i držanju bebe. Također, pomoći će vam pri pravilnom postavljanju bebe na dojku, pregledat će vaše dojke i dati vam korisne savjete. Vrlo je važno da već tada počnete graditi pozitivan odnos jer ona je tu da vama i vašoj bebi pomogne. Nemojte se ljutiti ako vam skrene pozornost na nešto ili vam savjetuje drukčije nego što vi radite. One su profesionalke i svoj posao shvaćaju vrlo ozbiljno. No, nemojte se zamarati neredom po stanu, nitko od vas ne očekuje da prozori blistaju i slično.
Razmislite što biste je sve htjeli pitati, pišite si pitanja kako ne biste zaboravili. Tijekom prvog mjeseca života vaše bebe ona će vas posjetiti od tri do pet puta, ovisno o potrebi i njezinoj procjeni. Osim njege pupka, možete se dogovoriti s vašom patronažnom sestrom da i prvo kupanje bebe obavite s njom. A i uvijek je korisno da vam pokaže kako se mjeri temperatura, neke vježbe za kukove i masažu za trbuh kad beba ima kolike.
Osim što patronažna sestra prati rast i razvoj djeteta, ona se brine i o mami. Ako ste rodili carskim rezom ili imate ranu od epiziotomije ona će vas savjetovati kako da održavate ranu. Demonstrirat će vam kako da masirate dojku i olakšate si eventualne bolove. Također, uputit će vas na prijavu kod pedijatra, upoznati s kalendarom cijepljenja i primjeni lijekova ako su vama ili vašem djetetu propisani. Dogovorite s njom način komunikacije i ako je moguće unaprijed dogovorite datum i vrijeme njezinog sljedećeg posjeta.
Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock
Odgovori