Uganuće gležnja je ustvari ozljeda ligamenta koji podupiru gležanj. Gležanj je spoj koji spaja potkoljenicu i stopalo. Riječ je o složenom sustavu koji se sastoji od četiriju kostiju s pripadajućim zglobnim hrskavicama koje reguliraju sustav pokreta u gležnju.
Do ozljede ligamenta dolazi kad se gležanj uvrne. Ligamenti su zaduženi za stabilizaciju zglobova pri hodu i opterećenju i za sprječavanje njihovog prekomjernog kretanja. Stopalo se najčešće uvrne prema unutra zbog čega dolazi do ozljede ligamenta na vanjskoj strani gležnja.
Ako dođe do uganuća, važno je čim prije odmoriti nogu, postaviti je u povišen položaj i mirovati nekoliko dana. Liječenje ovisi o ozbiljnosti povrede, no da bi ligamenti potpuno zacijelili potrebno je četiri do šest tjedana.
Uzroci uganuća gležnja
Uganuće gležnja najčešće se javlja prilikom pada, nespretnog okretaja ili doskoka i hodanja ili vježbanja na neravnoj površini. Česta je ozljeda kod sportaša.
Simptomi uganuća gležnja
Uganuće gležnja manifestira se kroz bol (osobito kad je težina tijela na ozlijeđenom stopalu), otekline i modrice. Javlja se i otežanost u kretanju.
Liječenje uganuća gležnja
Liječenje ovisi o stupnju ozljede. Većinom je za liječenje dovoljno mirovanje, tablete protiv bolova i hladni oblozi. Hlađenje mora biti suho (led mora biti ili u vrećici ili preko krpe) i treba trajati 10-15 minuta nakon čega slijedi stanka od 30 minuta. Tijekom stanke potrebno je staviti elastični zavoj na gležanj i podići nogu. Postupak se može ponavljati tijekom nekoliko sati.
No, ako primijetite da je oteklina velika i da ne možete stati na nogu, obratite se liječniku. Najčešće je dovoljno staviti longetu, ali ako je došlo do koštanog prijeloma, potrebna je operacija. Dugotrajna bol i otekline ukazuju na moguću ozljedu hrskavice gležnja te je također potrebno javiti se liječniku. Ligamentima je potrebno četiri do šest tjedana kako bi potpuno zacijelili (ovisno o stupnju i opsegu ozljede ligamenta). Svaki ligament zacijelit će ožiljkom pa nije potrebno rekonstruirati ligamente. Tkivo ožiljka je dovoljno čvrsto da održi funkciju ligamenta iako nije u potpunosti identično originalnom ligamentarnom tkivu. Sportašima s većim ozljedama često je potrebna operacija rekonstrukcija ligamenta.
Svako ponovno uganuće gležnja oštećuje ožiljno tkivo i pridonosi destabilizaciji gležnja što u krajnjem slučaju
rezultira kronično nestabilnim zglobom.
Sportaši i rekreativci moraju se obvezno konzultirati s liječnikom o povratku svojim sportskim aktivnostima i nositi steznik na području zgloba kako bi ga zaštitili od ponovne ozljede.
Foto: Kacso Sandor/Shutterstock
Odgovori