Još kao male curice, žene privlače nalakirani nokti pa traže od mame ili starijih žena u svojoj blizini da im lakiraju noktiće. Ta opčinjenost lakom ostaje i kad odrastu i postanu velike i ozbiljne. Kako i ne bi bile fascinirane svim tim šarenilom lakova, kad se samo sjetimo kojih sve boja i nijansi ima. Lak za nokte nas u sekundi može oraspoložiti svojim vedrim i lijepim tonovima, a večernje kombinacije začiniti i dodatno “dignuti”.
Postoje i tzv. trajni lakovi, koje nude kozmetički saloni. Takvi lakovi su zgodni jer ne morate odmah nakon dan, dva od nanošenja laka, gledati kako se on neugledno ljušti, već ste mirni koji tjedan.
No, gorka činjenica koju trebate znati je ta, da nanoseći lak zapravo premazujemo nokte mješavinom različitih otrova. Zapravo, lak za nokte je vjerojatno najotrovniji kozmetički preparat. Sadržava takve toksične tvari kao što su formaldehid, ftalati koji su toksični za živce i žlijezde s unutarnjim izlučivanjem, a aceton koji drži boju u tekućem obliku, zapravo brzo isparava i ispunjava zrak velikim brojem raznih otrova koji ugrožavaju naš dišni sustav.
Ako lak za nokte nanosite u prozračnoj prostoriji bit će vjerojatno sve u redu, ali ne biste ga smjeli mijenjati par puta tjedno, što većina žena upravo i radi. Osim toga, aceton ili sredstvo za otklanjanje laka za nokte, nikada nemojte koristiti više od dva puta u mjesec dana. Umjesto toga, ako vam se ogulio lak, radije nanesite novi sloj laka.
Aceton je toliko otrovan za vaše oči, živce i pluća da bi bilo dobro imati i filtar od njega! Kad vam je sredstvo za otklanjanje laka uistinu potrebno, izbjegavajte ona s acetonom, jer isušuju nokte. Postoje i uljni odstranjivači laka za nokte, koji istina, nisu najbolji na svijetu, ali su svakako bolji od ovih acetonalnih. Pukotine ili oštećenja na laku možete popraviti i ljepilom za nokte ili bezbojnim lakom.
Foto: titov dmitriy/Shutterstock