Poput većine novopečenih majki zastrašuje vas pomisao da bi vaša beba mogla postati žrtva smrti u kolijevci? Iako je smrt u kolijevci, ili sindrom iznenadne dojenačke smrti, katkad posljedica nesreće, neke bolesti ili urođene anomalije, u većini slučajeva razlog ostaje neobjašnjiv.
No, poznato je da su tome najpodložnija djeca do dobi od šest mjeseci te su postavljene sigurnosne smjernice kojih se možete pridržavati kako biste smanjili rizik. Uvijek budite na oprezu i držite se sljedećih savjeta.
Stavite bebu da spava na boku. leđa poduprite jastucima, na ravnom madracu. Ako se u toku noći okrene, ponovno je stavite na bok, no ne morate neprestano provjeravati. Kada bude u stanju sama se okrenuti s leđa na trbuh i obratno, i dalje je stavljajte u bočni položaj.
Neka glavica ostane otkrivena. Postavite bebu tako da joj nožice budu u dnu krevetića. Time ćete onemogućiti da se povuče unazad i zavuče pod pokrivač. Radije upotrebljavajte plahte i dekice nego poplun. Podvucite ih pod bebina ramena kako se ne bi mogla zavući ispod.
Bebe teško reguliraju tjelesnu temperaturu, stoga neka temperatura sobe u kojoj beba boravi bude od 16 do 18 Celzijevih stupnjeva. Na toj temperaturi beba treba biti odjevena u pelenu, bodi i pidžamicu te pokrivena svojom dekicom.
Kontrolirajte temperaturu sobe toplomjerom. Postavite ga u blizini bebine glave kako biste mjerili temperaturu u krevetiću, a ne na drugom kraju sobe. Ne stavljajte bebinu glavu blizu radijatora, mogla bi se pregrijati. Isto tako, ne stavljajte krevetić blizu prozora jer bi zimi moglo biti hladno, a ljeti prevruće za vrijeme dnevnog spavanja.
Provjeravajući je li bebi prehladno ili prevruće uvijek pipajte trbuh ili zatiljak radije nego ruke ili noge jer ekstremiteti mogu biti hladni čak i ako je djetetu previše toplo. Ako je potrebno odjenite dodatni sloj odjeće ili skinite višak.
Nikome nemojte dopustiti pušenje u blizini bebe. Najbolje da zabranite pušenje u prostorijama gdje beba boravi jer nikad ne možete sa stopostotnom sigurnošću prozračiti prostoriju. Nikada nemojte zaspati ili ostaviti vašu bebu na dvosjedu ili bilo kojem mjestu s kojeg može pasti.
Termin “smrt u kolijevci”, medicinskim rječnikom sindrom iznenadne dojenačke smrti, unosi strah u srce svakog roditelja. Iako je broj djece umrle od SIDS-a uistinu malen, brojke su različite u različitim dijelovima svijeta. Prema Državnom zavodu za statistiku u Hrvatskoj je 2006. godine od 215 umrle dojenčadi 7 umrlo do SIDS-a, a 2005. je umrlo 9 od 242 umrle dojenčadi.
Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock
Odgovori