Od žučnih kamenaca obolijeva 10 do 15% ukupnog pučanstva, a pet puta više obolijevaju žene od muškaraca. Posebno ugrožena skupina su žene iznad 40 godina života, višerotkinje i one s povećanom tjelesnom težinom.
Što su žučni kamenci?
Žučni kamenci su zapravo kristali koji nastaju agregiranjem normalnih ili abnormalnih sastojaka žuči. U nastanku kamenaca ulogu igraju različiti mehanizmi poremećene fiziologije kolesterola i žučnih kiselina.
Osobe koje imaju kamence u žučnjaku ili žučnim vodovima mogu dugo vremena ne osjećati nikakve simptome ili osjećati nelagodu u gornjem dijelu trbuha uz osjećaj “punoće”, povremene mučnine, poremećaj probave te nepodnošenje teške (pržena i pečena) hrane, kao čak i određenih vrsta povrća.
Budući da se ti simptomi mogu pojaviti i u slučaju drugih bolesti i poremećaja probavnog sustava, ne bi se smjeli bez pouzdane dijagnostike izravno pripisati žučnim kamencima.
Tipični simptomi žučnih kamenaca su posljedica upale i opstrukcije zbog pomicanja kamenaca u cistični vod ili glavni žučni vod. Žučna kolika ili žučni napadaj počinje iznenada, kao jaka bol u žličici koja se postupno pojačava. Obično je najjača ispod desnog rebrenog luka, može se širiti u desnu stranu leđa ili vrat i često je praćena mučninom i povraćanjem.
Može trajati do nekoliko sati te se postupno ili naglo smanjuje. Ponekad nakon napadaja žučne kolike zaostaje blaga bol i osjetljivost u gornjem desnom području trbuha, koja može trajati do 24 sata.
Kako liječiti žučne kamence?
Iako se u nekim slučajevima žučni kamenci pokušavaju otopiti oralno uzetim pripravcima, smatra se da je nakon smirivanja akutnog napadaja, najpouzdaniji i najdjelotvorniji način liječenja operativni zahvat.
Danas se primjenjuje i laparoskopska metoda, kojom se uklanja žučni mjehur zajedno s kamencima. To je najmanje invazivan kirurški pristup, najmanje traumatizira te nakon njega ostaje manji ožiljak.
Imate li tegoba sa žuči, pridržavajte se određenih pravila kako biste izbjegli moguće komplikacije; izbjegavajte svu tešku hranu, osobito masnu, prženu ili pečenu, alkohol i crnu kavu. U prehrani se preporučuju mliječni proizvodi, riba te posna mesa. Dobro je u jelovnik ubaciti i voće u obliku kompota ili voćnog pirea. Svakako smanjite tjelesnu težinu ako imate viška kilograma.
Foto: ER_09/Shutterstock
Odgovori