Nikome nije drago čuti za ikakve bolesti, ali o nekima kao što je leukemija osobito ne volimo čuti. Možda zato što se ni dan danas, uza sva druga dostignuća, ne zna točan uzrok leukemije. Riječ leukemija na grčkom znači “bijela krv”, što zapravo ima veze s glavnim karakteristikama leukemije.
Leukemija je maligna bolest koja zahvaća koštanu srž i limfne čvorove. Kada u našem organizmu dođe do infekcija, alergija, tumora, infarkta, gubitka krvi i bilo kakvih napada na organizam, tijelo će mobilizirati bijele krvne stanice (leukocite), koji se nakon povratka organizma u normalno stanje smanjuju na normalnu vrijednost (5.000-1.000). Međutim, kod leukemije se bijele krvne stanice neprestano razmnožavaju, te se i zrele krvne stanice, ali i one nezrele otpremaju direktno u krv. Što su te stanice nezrelije,to je zloćudnije njihovo djelovanje. Taj proces se ne može u potpunosti zaustaviti, već se može usporiti njegovo djelovanje.
Razlikujemo više vrsta leukemije:
1. Akutna mijeloična leukemija: ova vrsta se javlja najčešće kod djece ispod 5 godina, te kod mladih ljudi. Simptomi su joj slični kao kod neke zarazne bolesti; glavobolja, klonulost organizma, temperatura. Uskoro nakon toga otiču sluznice u ustima i u gornjim dišnim putovima te počinju krvariti. Broj leukocita u ovom slučaju ne mora biti povećan, a dijagnoza se potvrđuje nalazom nezrelih stanica u obojenom krvnom razmazu.
2. Kronična mijeloična leukemija: ova leukemija je najduža po dobnom trajanju, te može potrajati i 15 godina, uz razdoblja kad se pacijent osjeća potpuno zdravim. Od nje pretežno obolijevaju ljudi od 20 do 40 godina. Početne tegobe obuhvaćaju osjećaj umora, pomanjkanje teka pa u skladu s tim i gubitak kilograma, bljedilo. Ako bijele krvne stanice dospiju u središnji živčani sustav, može doći do teških općih oštećenja.
3. Limfatična leukemija: ovaj tip leukemije više napada mlade osobe, a karakterizira je brzo razvijanje limfocita u limfnim tkivima, koji prodiru u leđnu moždinu, gdje potiskuju normalne krvotvorne elemente. Ovaj tip leukemije, na sreću, uspješno se liječi terapijom hormona kore nadbubrežne žlijezde i citostaticima.
Što se tiče liječenja leukemije, transplantacija koštane srži daje 50% pacijenata prognozu oporavka, bez opasnosti da će se bolest ponovno vratiti. Problem i dalje ostaje što se ne zna zašto dolazi do leukemije, koji je uzrok, a vjerojatno kad bi se baratalo tim podatkom, i metode liječenja bi se razvile s obzirom na uzrok te bi i samo liječenje bilo brže i uspješnije.
Foto: Blaj Gabriel/Shutterstock
Odgovori