Riječ shiatsu proizlazi iz japanske riječi, a u prijevodu znači pritisak, a ima svrhu da ponovno uspostavi tok kretanja energije u našem organizmu. Sve dok energija kruži našim tijelom kroz meridijane i sporedne kanale, možemo reći da smo zdravi, ali ako se energija uspori ili dođe do blokada, počinju se javljati bolovi pa čak i bolesti.
Upotrebnom shiatsu tehnike, ona nam omogućuje da se ponovo vrati energija tamo gdje nedostaje u našem organizmu, a tamo gdje se nagomilala i ima ju previše, jednostavno ju se prorjeđuje. Terapeut u shiatsu tretmanu tada stimulira određene točke pritiskom određenih točaka koje su povezane s pojedinim organima ili tkivima i koje odgovaraju određenim funkcijama našeg organizma.
Osim samog pritiska, terapeut vrši i istezanje i rotaciju udova i zglobova, vrši korektivni zahvat na koštano-mišićnoj strukturi, te istezanja mišića, a sve u svrhu kako bi oslobodio blokade i tako nesmetano dopustio energiji da se pokrene.
Shiatsu tretman nam može pomoći kod jakih glavobolja, bolova u vratu, leđima, kod ishialgije, reumatizma, grčeva, začepljenosti, mučnina, povraćanja, dišnih problema, ginekoloških i alergijskih problema, kod bolnih mjesečnica, stimulira krvotok, harmonizira živčani sistem, odmara i relaksira umorno tijelo, blagotvorno djeluje na koštano-mišićni sistem, otklanja posljedice stresa, pospješuje mentalne, fizičke i spolne funkcije, pomaže kod osoba s pretjeranim strahom, tjeskobom, laganih depresija, panika, a svi koji imaju problema sa snom, nakon te terapije imat će kvalitetniji san.
Osim pritisaka koji se najčešće koriste palcima, terapeut se služi i dlanovima, šakama, laktovima, koljenima i stopalima. Terapeut će posebno obratiti pažnju kod izvođenja tretmana i to kod trudnica, gdje se s posebnom pažnjom izvode samo određeni pritisci palcima, bez rotacija, zatim kod osoba koje boluju od osteoporoze gdje treba prilagoditi pritisak, a kod osoba koje na svom tijelu imaju kontuzije, upaljenu kožu, rane na tijelu, čireve, hernije, lomove kostiju, ili neke druge ozljede ne bi smio raditi ovakav tretman.
Tretmani se odvijaju na podu na prostirci, a klijent je odjeven u laganu pamučnu odjeću koja ga ne stišće i koja nije pripijena uz samo tijelo, već mora biti komotna. Najčešće tretman traje od četrdeset do šezdeset minuta, a preporučeni broj tretmana ovisi o samom klijentu i problemu koji ga prati.
Foto: MaxFX/Shutterstock
Odgovori