Jedan od najsnažnijih antioksidansa je selen. Dobar je i za detoksikaciju koja bi vam nakon svih ovih blagdanskih dana itekako dobrodošla jer će vam pomoći da se vratite u normalu i osjećate lakšima i poletnijima.
Osim što pomaže u izbacivanju toksičnih metala iz organizma, selen djeluje antivirusno, a pokazuje i svojstvo zaštite od teških bolesti pa čak i onih kao što su tumori. Stoga je dobro početi ga konzumirati, a možete ga nabaviti u obliku kapsula.
Često se kaže da je organizam s niskom razinom selena kao vojnik bez oklopa. Zato je uzimanje dodatka selena posebno pozitivno jer rezultira povećanom aktivnošću obrambenih stanica koje ubijaju neprijatelje.
Selen pomaže i u uklanjanju otrovnih metala iz tijela, tu prioritetno mislimo na živu. U tom smislu selen možemo nazvati snažnim kelatorom – tvari koja se spaja s otrovnim metalima i na taj način ih uklanja iz tijela.
Dodatak selena može zaštititi i od artritisa te hepatitisa C, stoga ga je svakako dobro uvrstiti u svoju svakodnevicu kao dio prehrane.
Može biti i otrovan
Selen može biti i opasan, premda su takve situacije rijetke. U slučaju trovanja selenom ne događa se ništa fatalno. No, dolazi do probavnih problema, ispadanja kose, bijelih mrlja na noktima i zadaha po češnjaku.
Stoga ukoliko se odlučite na konzumiranje selena neka neke prosječne dnevne količine sadrže oko 200 miligrama selena, a nikako veće od 750 miligrama selena da ne bi slučajno došlo do otrovanja.
Foto: YaiSirichai/Shutterstock
Odgovori