Ponekad su roditeljima preskupe igračke koje stoje na policama dućana i s kojima bi se njihova djeca rado igrala. No ne treba očajavati s time, nego se djetetu možete posvetiti i na drugi način, te ga zabaviti i bez igračaka.
Djeca se igraju već od prve godine života, a najčešće potrebu za igrom i druženjem pokazuju od četvrtog mjeseca života. Četvrti mjesec djeteta je mjesec kada dijete istražuje okolinu putem svojih čula, te zainteresirano promatra svijet oko sebe.
Stalnim promatranjem svega što ga okružuje, dijete stvara iskustva, te postepeno uočava kako što treba raditi. Od druge godine djeteta pa nadalje, kod djeteta se razvija simbolična igra. Tada se kod djeteta razvijaju maštanje i zamišljanje, te stvari koje ga okružuju poprimaju neko drugo značenje.
Odrastanjem djeteta simbolična igra postaje sve kompleksnija i zastupljenija. U tim godinama dijete počinje imitirati uloge koje ga svakodnevno okružuju. Sada je vrijeme kada se dijete počinje pretvarati da je neki od njemu omiljenih likova, poput doktora, vatrogasca, policajca, itd.
Putem simbolične igre, dijete razvija maštu, poboljšava govorno izražavanje, uči o uživljavanju u tuđu perspektivu, stvara ideje za rješavanje problema, emocionalno se razvija, te razvija socijalne vještine.
Nakon pete godine života dijete pokazuje interes za sudjelovanje u raznim igrama u kojima postoje pravila. Pa se primjerice vole igrati skrivača, kartati se, natjecati se… Na ovaj način djeca uče o uspjehu i neuspjehu, te kako se s njima nositi.
Kako bi se vi kao roditelj što više zbližili sa svojim djetetom, važno je da svako svoje slobodno vrijeme što više provodite s djetetom. Zato se ne opterećujte s igračkama, jer je djetetu najdraža igračka njegov roditelj i vrijeme provedeno s njime. Budite uz svoje dijete što više, te se bavite njime kako bi dijete izraslo u što sretniju osobu. Niti jedna igarčka ne može zamijeniti igru i vrijeme provedeno s roditeljem!
Foto: 2xSamara.com/Shutterstock
Odgovori