Pubertet je vrlo stresno razdoblje i za djecu i za roditelje. Ako dijete uđe u rani pubertet, javlja se još veći stres, a najviše zbog neočekivanja. Rani pubertet sve ukućane hvata nespremne, a koje najviše psihičke i fizičke probleme može sa sobom donijeti, donosimo u nastavku.
Najveća briga roditeljima koja se javlja kada dijete uđe u pubertet je rana seksualna aktivnost. No, ako je vaše dijete ušlo ranije u pubertet, ne znači da će i ranije stupiti u seksualne odnose.
Djeca koja su ušla u rani pubertet su viša od svojih vršnjaka, ali to ne znači da će ostati viša i u budućnosti. Često su ona djeca koja su ušla u rani pubertet, te su bila viša od svojih vršnjaka, na kraju kada pubertet završi, niža od svojih vršnjaka, te takva i ostaju.
Naravno, postoji i jaka veza između ranog puberteta i problematičnog ponašanja, a javlja se posebno kod djece koja imaju problema u razvoju. No, i to s vremenom prestaje.
Kada god se javi pubertet u razvoju djeteta, on predstavlja zbunjujući period. Ako se pubertet javi kod mlađeg djeteta, on će ga proživjeti nešto teže od djeteta koje je kasnije stupilo u pubertet. Djeca koja uđu u pubertet se počinju osjećati čudno, jer izgledaju drugačije od svojih vršnjaka koji još uvijek nisu ušli u pubertet. Ako primjerice djevojčica dobi prvu menstruaciju sa samo 9 godina, ona će se teško nositi s time i biti će zbunjena.
U trenutku kada roditelj počne primjećivati da je dijete počelo ulaziti u pubertet, i to u prerani pubertet, trebao bi se posavjetovati sa liječnikom djeteta. Liječnik će utvrditi da li je stvarno riječ o ranom ulasku u pubertet ili su se samo pojavili hormonalni problemi koji se rješavaju s adekvatnim liječenjem.
Ako je riječ o ranom ulasku u pubertet, roditelj mora dijete tretirati na isti način, kao kako bi ga tretirao da je kasnije ušao u pubertet. Kada god se pubertet javi, svi ukućani će zapravo biti nespremni.
Foto: Jambostock/Shutterstock
Odgovori