Vrlo dobro znate kako vam je zimi imunitet nešto lošiji i kako brojne viroze vrebaju u zraku, te na sve načine pokušavate zaštititi svoj organizam, no ipak ponekad ne uspijevate pa dođe do neke infekcije.
Osim raznih antibiotika koje vam pripisuju liječnici, postoje i prirodni antibiotici. Pomoći će va isto kao i ovi farmaceutski, uz jednu prednost- nisu štetni.
Češnjak
Jedan od najčešćih prirodnih antibiotika je češnjak. Dostupan je svima i ima velika antibakterijska svojstva.
Češnjak je uistinu efikasan protiv raznih bakterija, gljivica i virusa. Njegovu efikasnost stručnjaci uspoređuju s penicilinom uz jednu razliku. Na djelovanje češnjaka bakterije nikada ne mogu razviti imunost.
Sjemenke grejpa
Iz sjemenki grejpa dobiva se ekstrakt koji je prirodni antibiotik.
Osim na ljude, ekstrakt sjemenki grejpa djeluje i na životinje. Velika prednost je što grejp možete nabaviti i to po prilično jeftinoj cijeni. Djelovat će na parazite, gljivice, ali i viruse koji napadnu vaš organizam.
Ekstrakt lista masline
List masline je prije svega jak antioksidant, a zbog svog protuupalnog djelovanja ublažava bol. To je dovoljan razlog zbog kojeg bi upravo ekstrakt lista masline bilo dobro uvijek imati u kućnoj apoteci. Ekstrakt lista masline je u doslovnom smislu čudesna supstanca.
Ulje origana
Radi se o vrsti ulja koja se dobiva iz lišća origana, a posebno je dobar jer sadrži sastojak koji se zove karvakrol. Vrijednost karvakrola ogleda se u njegovim antibakterijskim svojstvima. Mnoga stručna ispitivanja dovela su do rezultata da se ulje origana s infekcijama bori istom efikasnošću kao i klasični antibiotici.
Vitamin C
O blagodatima vitamina C već je dosta toga dobro poznato. Koristi ga se kao preventivu u onim danima u godini kad smo skloni padu imuniteta, a stoga i različitim oboljenjima. Vitamin C je prirodni antioksidans i njegova ljekovita svojstva vas apsolutno nikada neće razočarati, osobito što se tiče prevencije infekcija.
Foto: MnemosyneM/Shutterstock
Odgovori