Ljeti brojne sportske aktivnosti i boravak u prirodi često dovode do raznih sitnih uboda. Ljetna odjeća otkriva i izlaže vašu kožu ubodima raznih insekata, zato je uvijek potrebno zaštititi se prije boravka u prirodi.
Danas u ljekarnama možete naći raznovrsnu ponudu zaštite od uboda koje su rađene na prirodnoj bazi i ne štete ni nama ni okolini. Ako do uboda ipak dođe nemojte češati ubodno mjesto, bilo da se radi o ubodu komarca ili pčele prvi korak je dezinfekcija rane, odnosno uboda. Imajte na umu da može doći do alergijske reakcije. Ako mjesto uboda natekne ili natprirodno nabubri predlažemo konzultiranje svog liječnika za savjet.
Na mjestu uboda pčele ostaje žalac s otrova iz zatka, koji se može postupno oslobađati i izazivati simptome, kao što su bol, povišena temperatura i mučnina. Žalac se najčešće vadi pincetom, premda se u nekim situacijama i može noktom.
Bitno je što prije izvaditi žalac i dezinficirati područje nekom antiseptičkom otopinom. Ose i stršljeni, ne ostavljaju žalac, ali njihovi otrovi su jači i opasniji. Zanimljivo, pčele i bumbari napadaju kada su uznemireni, dok ose i stršljeni su po naravi agresivni i najčešće će vas upiknuti i po nekoliko puta.
Nakon dezinfekcije, slijedi stavljanje hladnog obloga na mjesto uboda. Također, postoje razne masti i kremice koje “hlade” kožu i ublažavaju simptome.
Alergijska reakcija se može javiti već prilikom prvog uboda pčele, zato treba posebno pratiti ponašanje djeteta nakon uboda. Simptomi se kreću od blagih do onih težih, opasnih po život. Najčešće se radi o oteklinama, mučnini, otežanom disanju, sviranja u prsima i otežanog gutanja. Tamnoplava boja kože i gubitak svijesti predstavljaju najgore simptome i potrebna je hitna medicinska pomoć.
Pridržavajte se savjeta stručnjaka kako biste izbjegli ubode pčela:
- Uvijek se zaštite nekim kvalitetnim sprejem
- Tijekom boravka na otvorenom izbjegavajte jake parfeme, posebno one cvjetne, jer oni privlače insekte
- Ne hodajte bosi po travi
- Pravilno se odjenite za boravak u prirodi
- Ako znate da imate izražene alergijske reakcije na ubod pčele izbjegavajte rad u vrtu i sadnju cvijeća
- Uvijek imajte uz sebe lijek
- Objasnite prijateljima i bližnjima što se može dogoditi ako vas upikne pčela, i ono najvažnije, kako da postupe
- Postavite na prozore mrežice za zaštitu od insekata
- Kada vidite pčelu u vašoj blizini, pokušajte se mirno udaljiti od nje. Ako krenete mahati rukama i tjerati ju, samo ćete ju uznemiriti
Liječenje ovisi o vrsti alergijske reakcije nakon uboda insekta, najčešće se lokalno primjenjuje kortikosteroidna krema. Preporučuju se i tablete antihistaminika kako bi smirile reakciju.
Foto: jcwait/Shutterstock
Odgovori