Sve više slušamo o razdvajanju otpada na način da se svaka vrsta raspoređuje u svoje kante. U većini zemalja Europske unije to nije nikakva novost jer oni već duže vremena na ovaj način odlažu otpad. To i je optimalno rješenje u očuvanju već dovoljno zagađenog okoliša, a i svjedoci smo problema diljem Hrvatske, kada su odlagališta otpada prepunjena i jednostavno se više nema gdje sa otpadom.
Raspoređivanjem bi se zasigurno olakšala situacija. Tako se već pojavljuju kontejneri na kojima piše njihova namjena; za papir, za plastiku…
Oko trećine cijelog otpada prosječnog kućanstva čini organski otpad. Organski otpad se još naziva i zeleni otpad ili biootpad. Dijeli ga se na dvije vrste; organski otpad biljnog podrijetla i organski otpad životinjskog podrijetla. Najbitnije je da u sebi sadrži ugljenik kako bi se mogao dalje razgrađivati. Organski otpad sastoji se od razgradivih tvari, a to su ostaci hrane, kore voća i povrća (jabuka, banana, krumpir…), razgradivi novinski papir, ostaci od čišćenja vrta (pokošena trava, otkinute grančice, podrezane stabljike…). Ukratko, organski otpad je sav otpad u kojem možemo prepoznati biljno ili životinjsko podrijetlo.
Takva vrsta otpada je pogodna za proces kompostiranja, u kojem od organskog otpada potpomognutog radom mikroorganizama iz zemlje, može nastati dobar, plodan humus kojem možemo obogatiti tlo našeg vrta. Što je najbolje, kompostiranje možemo obavljati sami, bez ikakvih dodatnih troškova, u kutku svoga vrta. Dovoljno je da organski otpad tamo taložimo i proces će se odvijati dalje sam, uz privremene intervencije, kao što su održavanje komposta vlažnim, te miješanje kako bi se otpad što bolje razgradio.
Osim što razgrađivanjem organskog otpada dobivamo plodno tlo, rješava se i problem odlaganja otpada. Kao što smo već naveli, organski otpad čini 30% cjelokupnog otpada jednog kućanstva, što je zapravo 1/3 naše kante za smeće. To ni u kojem slučaju nije mali dio otpada. Kada bi se svi osvijestili i na ovaj način rješavali organskog otpada, to bi bilo veliko olakšanje za odlagalište otpada. Razvrstavanje ne oduzima puno vremena, tek par minuta, a u konačnici pomaže smanjivanju onečišćenja planeta na kojemu živimo, i od kojega crpimo nemilice. Pa možda je vrijeme da malim koracima počnemo to vraćati.
Foto: auremar/Shutterstock
Odgovori