Da je bebu poželjno nositi na rukama govori činjenica da beba nema mogućnost samostalne termoregulacije, a dok je na majčinim prsima njena prsa podižu tjelesnu temperaturu, te je bebi kojoj je hladno toplije, kao što se temperatura tijela snižava ako je tijelo bebe previše zagrijano. Puno je pozitivnih strana kada se radi o nošenju bebe na rukama, a neke od njih donosimo u nastavku.
Nemirne bebe se često smire prilikom vožnje u automobilu, ili kada se voze u kolicima, što znači da bebe umiruje vožnja, zbog kretanja. Kretanje koje će bebu umiriti se može postići i bez da bebu stavljate u kolica, ili da palite auto. Najbolji efekt smirivanja ćete postići nošenjem bebe, jer je nošenoj bebi toplo i ima vašu blizinu.
Prilikom nošenja beba osjeća vaše disanje i otkucaje srca, a to su sve zvukovi na koje je beba navikla dok je još bila u trbuhu. Nositi bebu ne treba samo mama, kako bi se beba umirila, nego ju može nositi i tata jer je nošenje idealna prilika za zbližavanje.
Svaka mala beba je kratkovidna, te prilikom nošenja jedino vidi lice onoga tko je nosi. Bebin vid je 25-30 centimetara, te je sve dalje od toga za nju mutna slika. Ta udaljenost je točno ona udaljenost između bebinog lica i osobe koja je nosi. U tim razmacima beba bez greške prepoznaje lice svoje majke.
Koliko god se tako ne činilo, bebe su zapravo jako društvena bića, te je za njihov socijalni i emocionalni razvoj vrlo važno da ih se uključuje u razne aktivnosti u kojima se nalaze i ostali članovi obitelji. Bebe koje su prisutne svim obiteljskim aktivnosti se od ranih dana uče socijalnim vještinama.
Pa čak i kada beba zaspi u vašem naručju, ona je svjesna vaše blizine i zaštićenosti koju joj pružate, zbog čega ima miran i opušten san. Beba koja se nosi neće biti razmažena! Budite svojoj bebi podrška baš onakva kakvu beba treba.
Autor: A.Z., Foto: Dubova/Shutterstock
Odgovori