Urođena i prirodna potreba svake mame je da primi svoje dijete u naručje svaki puta kada čuje da dijete plače. No, kada majka potrči svome uplakanom djetetu prvi savjet koji će ubrzo čuti od starijih osoba je da ga ne prima na ruke, jer će ga tako naviknuti na ruke.
Bebe plaču kada ih nešto boli, kada su gladne, kada im se spava i kada su mokre. To su najčešći razlozi zbog kojih bebe plaču, ali isto tako bebe mogu plakati i zbog stresa, usamljenosti, straha, frustriranosti i nesigurnosti. Na roditeljima je tada da ih utješe!
Ponekad uz sve napore i svu moguću ljubav, roditelji ne mogu utješiti dijete, te dijete i uz nošenje na rukama nastavlja plakati. No, to vas ne treba zabrinjavati jer se bebe plakanjem oslobađaju tenzija i stresa. Plakanje je bebama sredstvo za komuniciranje, te ih je potrebno poslušati kada plaču. Što znači da kada beba plače, nemojte je ostavljati samu da se isplače, nego uvijek budite uz nju, pa premda i ne prestala plakati! Samo budite uz nju.
Hoće li i u kojoj dozi beba biti pod stresom utječe majčin stres, i to još iz doba trudnoće. Bebe se postepeno navikavaju na stres i na stresne situacije, a ako ćete uvijek biti uz bebu kada vas treba, te joj pružati puno ljubavi, ona će se puno bolje i lakše nositi sa stresom i stresnim situacijama.
Ako bebu ostavite da plače, kako je ne bi naučili na ruke, vi takvim postupanjem nećete naučiti bebu na samostalnost, nego će ona zbog izmorenosti od plakanja zaspati. Takvim postupanjem trajno narušavate vaš odnos, što znači da će beba u potpunosti izgubiti povjerenje u vas.
Koliko je vaš odnos s djetetom kvalitetan, toliko će vaša beba biti pod stresom, što uvelike utječe na dijete kao osobu u koju će se razviti.
Ako je vaša beba pod velikim stresom može joj se smanjiti mogućnost pamćenja, može doći do hipertenzije ili dijabetesa, te pasti imunitet.
Postoje dva tipa beba, jedne su manje, a druge više osjetljive. Bebe koje su jače osjetljive, roditeljima zadaju više muka, jer im je potrebno više sigurnosti, maženja, utjehe, hranjenja i nošenja. Osjetljive bebe više i često plaču od onih manje osjetljivih. Takve bebe treba pustiti da plaču, ali uz vašu utjehu, koja je obavezna!
Pod kolikim ćete stresom biti kad odrastete ovisi o tome pod kolikim ste stresom bili kao beba. Isto tako kakva ste osoba sada ovisi o tome koliko ljubavi ste kao dijete dobivali od svojih roditelja. Način na koji se vi kao osoba nosite sa stresom uvelike govori o stanju vašeg mentalnog zdravlja.
Pokušajte bebi biti oslonac u svakom trenutku, te ne slušajte zastarjele savjete koji nikako nisu dobri za vaše dijete. Nemojte biti pod stresom, jer će u suprotnom i vaše dijete biti pod stresom, te svojoj bebi s vremena na vrijeme pružite masažu, koja će joj uvelike pomoći da se oslobodi stresa.
Foto: Monkey Business Images/Shutterstock