Sezona je mahuna i vrijeme je da podsjetimo na sve blagodati ove namirnice. Kao prvo, da razjasnimo. Mahune nisu zvijezde u povrtnoj obitelji, ali su odličan igrač na kojega se uvijek možemo osloniti.
Mahune su izrazito zdrave jer sadrže folate. Važno je napomenuti da je folat u mahunama vezan u pravilnim omjerima za dvije aminokiseline u mahunama, što ga čini puno lakšim za apsorpciju nego onoga iz obogaćenih pahuljica za doručak. Folat je iznimno važan B vitamin koji ne samo da sprječava defekt neuralne cijevi, već smanjuje i razine homocisteina, prirodne aminokiseline koja može biti opasna za krvne žile i uzrokuje srčane bolesti, moždani udar, demenciju i smanjeni optok krvi u perifernim dijelovima tijela.
Mahune sadrže i mnogo ostalih vitamina i minerala – nešto kalcija, vitamina A te dobru količinu kalija. Sadrže također i oko 20% preporučene dnevne količine mangana, važnog minerala u tragovima koji je od temeljne važnosti za rast, reprodukciju, zacjeljivanje rana, te pravilni metabolizam šećera, inzulina i kolesterola.
Dodajmo tu i nešto beta karotena, zatim karotenoide za oči, te pola dnevno preporučene količine vitamina K koji nam je potreban za jake i zdrave kosti. Jedna šalica dat će vam i 4 grama vlakana (više od kriške kruha i svakako zdravije). Možete ih jesti kuhane i sirove – sadržaj vitamina se samo malo mijenja i to u korist onih kuhanih. Nakon što se uberu, brzo stare, stoga ih brzo iskoristite.
Prijašnje vrste mahuna imale su vlaknastu tvorevinu duž čitave mahune koja se prije kuhanja trebala odvojiti. Danas ljudi koji uzgajaju mahune većinom uzgajaju genetički modificirane vrste koje nemaju konac. Ako ste na tržnici obratite pozornost pri kupovini na izgled mahune. Uvijek prije odaberite onu s vlaknima prije od onih bez vlakana jer je u tom slučaju riječ o domaćoj, pravoj mahuni koja će sigurno imati više vitamina od one genetski modificirane.
Foto: a9photo/Shutterstock
Odgovori