Kad bi vas pitali znate li što je ganglion, vjerojatno bi dosta vas nezainteresirano slijegla ramenima. No, kad bi vas pitali je li vam se ikada na rukama ili zapešću pojavila mala okrugla kuglica, tj. tvorevina, koja ne boli, ali je osjećate pri dodiru, vjerojatno bi se dosta vas zainteresiralo. Zašto? Jer su takve izrasline veoma česte, a nazivaju se ganglioni!
Ganglioni su zapravo mali meki tumori, koji nasreću ne uzrokuju nikakve probleme osim onih kozmetičkih. Iznimno, mogu narasti pa pritiskati okolne strukture, dakle krvne žile, tetive i živce.
Pritisak može uzrokovati bol pri pokretanju zglobova, trzanje tetiva i otežanu cirkulaciju.
Ganglioni se mogu pojaviti u bilo kojoj dobi, a najučestaliji su među djecom i mlađim odraslim ljudima. Pojavljivanje je tri puta češće kod žena nego u muškaraca.
Nastanak ganglioma nije razjašnjen, pa su opisani još u Hipokratovo doba kao “čvorovi u tkivu”. Današnje objašnjenje za njihov nastanak je u tome da su posljedica povećanog stvaranja hijaluronske kiseline te formiranju subkutanih cista.
Ono što ne ide u prilog toj teoriji je da većina bolesnika niječe postojanje traume koje bi se sjećali. Kako se pojavljuje i u sportaša, odnosno osoba koje opetovano ponavljaju iste pokrete, smatra se da u nastanku određenu ulogu ima i naprezanje.
Ganglioni s najčešće pojavljuju na zglobovima ili tetivama. Na ručnom zglobu su u čak 70% slučajeva, smješteni na sredini zapešća. Sljedeće mjesto po učestalosti je spoj palčane kosti podlaktice i kostiju zapešća, a ostale su lokacije kao baza dlana, prostor između prstiju daleko rjeđe.
Ganglion raste kao maleni balončić na peteljci i pojavljuje se iznad vezivnog tkiva između kostiju i mišića. Ispunjen je gustom sluzavom masom. Ovisno o položaju gdje se nalaze mogu uzrokovati bolove pri pokretima, trnce, probadanje i druge senzacije zahvaćenih živaca. Tvorba je na dodir bezbolna, mekana i slabo pokretna, a koža iznad nje promijenjena.
Liječenje gangliona
Ljudi su kroz povijest ganglion liječili i na pomalo bizarne načine, kao npr. tukli su po njemu teškim predmetima. Ganglioni se mogu i sami vremenom povući, pa ne trebate reagirati nikako, već jednostavno čekati da se povuku. Vjerojatno će vam i sam liječnik isto reći.
Jedino u slučaju kad gangliom uzrokuje bolove ili smetnje pokreta, preporučuje se njegovo kirurško uklanjanje artroskopijom ili otvorenim zahvatom.
Funkcija šake ostaje u pravilu potpuno neoštećena. No, čak i nakon kirurške intervencije postoji mala mogućnost ponovnog stvaranja ganglioma kod osoba koje su mu sklone. Ono što je najbitnije je da su to totalno bezopasne tvorevine i nemate razloga paničariti ni brinuti za svoje zdravlje ako ga primjetite na svojoj ruci. Pustite ga i proći će!
Foto: Phil Jones/Shutterstock
Odgovori