U zadnje doba se spominje epidemija ospica. To je bolest koja je gotovo iščezla zbog cjepiva kojim se zaštićuje od nje, no usprkos tome, pojavila se ponovno. Vrlo je važno da se zna cjepni status, tj. kada i protiv koje bolesti ste se cijepili.
Što su ospice?
Ospice su akutna zarazna bolest uzrokovana virusom morbila. Lako se prenose s čovjeka na čovjeka kapljičnim putem. Ospice su izrazito dječja bolest i prije obveznog cijepljenja djeca su je gotovo obvezno prebolijevala.
U gradovima i gusto naseljenim područjima ospice su bile endemska bolest s najvećom pojavnošću u proljeće, a u rjeđe naseljenim sredinama dolazilo je do epidemijskog izbijanja kad bi se u populaciji broj neimunih povećao na više od 40%. Najveća učestalost bila je u dobi malog i mlađeg školskog djeteta. Novorođenčad i dojenčad do 6 mjeseci života ne obolijevaju ako je majka preboljela ospice ili je cijepljena protiv njih.
Simptomi
Inkubacija ospica traje do 12 dana, a u samom tijeku razlikuju se dva stadija. U prvom se pojavljuju znakovi upale dišnih putova i očne spojnice, zatim hunjavica, kašalj, bolovi u ždrijelu, suzenje i pečenje očiju uz fotofobiju.
Tjelesna temperatura u početku ne mora biti jako povišena, no postupno raste s razvojem bolesti. Kašalj postaje sve uporniji s promuklim prizvukom. Krajnici su povećani, a vratni limfni čvorovi, jetra i slezena lagano povećani.
Obično se drugog ili trećeg dana tog prvog stadija na sluznici usne šupljine pojavljuju karakteristične Koplikove pjege, kao sitne sivkaste naslage poput zrnaca pijeska s okolnom svijetlocrvenom sluznicom.
Osipni stadij bolesti započinje kada tjelesna temperatura dosegne vrhunac i kada kataralni znakovi postanu najjači, a to je obično 4. ili 5. dan bolesti. Osip se tipično pojavljuje najprije iza ušiju i ispod kose na čelu, a tijekom sljedeća 3,4 dana se širi i redom izbija na licu, vratu, trupu i na kraju na udovima.
Kada osip počne izbijati tjelesna temperatura se spušta i kataralni simptomi smanjuju. Obično nakon 3 do 4 dana i osip počinje nestajati istim redoslijedom kako je izbijao.
Rijetko se ospice zakompliciraju i traju dulje od 12 dana, to su stvarno ekstremni slučajevi i toliko je malen postotak komplikacija da nije vrijedno ni spominjati. Da bi izbjegli epidemiju koja se lagano probija, prvo provjerite kada i jeste li cijepljeni protiv ospica jer je cjepivo adekvatna zaštita!
Foto: CandyBox Image/Shutterstock
Odgovori