U zadnjih nekoliko godina avokado (poznat i pod nazivom aligatorska kruška) se sve više počeo koristiti u svakodnevnom životu kao namirnica puna hranjivih vrijednosti. Od smoothieja, guacamole umaka, dodatka salatama i jelima do namaza, avokado se može pripremiti na raznovrsne načine.
Zbog visokog udjela nezasićenih masnih kiselina odlična je zamjena za meso, ribu i mliječne proizvode. Sadrži tri puta više kalija od banane. Osim kalija sadrži i željezo, bakar, fosfor, magnezij, vitamin A, folnu kiselinu i vitamin C i E.
Avokado je namirnica koja se ističe po broju vlakana i ovdje prednjači i kod voća i kod povrća. Jede se sirov iako se neke sorte (poput Hass avokada) mogu i kuhati kratko vrijeme bez da postanu gorki.
No, avokado ne samo da je jestiv, već je i prekrasna kućna biljka. Drvo avokada koje uzgojite kod kuće najvjerojatnije neće uroditi plodom, ali može ukrasiti sobu svojim divnim listovima.
Ukoliko želite avokado koji će uroditi plodom, pripremite se na mnogo brige, na pravilno zalijevanje, gnojenje, rezidbu, zaštitu od hladnoće i puno, puno sunčeve svjetlosti.
Kako zasaditi avokado?
Najprije vam je potreban jedan zreli avokado, čija će koštica biti vaše buduće drvo avokada. Ali kako doći do te koštice?
Prvo dobro operite voćku. Čvrsto ga držite jednom rukom, dok drugom rukom nožem počnite rezati po duljini, počevši od užeg kraja. Kada zarežete po cijeloj dužini s obje strane, rukama zakrenite prerezane polovice u suprotnim smjerovima kako biste ih odvojili, Košticu ćete lako izvaditi žlicom. Žlicom možete izvaditi i ostatak mesa od kore, ali možete još jednom prepoloviti polovice i s rukom jednostavno oguliti četvrtine poput banane.
Postoje dva načina uzgoja avokada.
Popularniji način je ubosti tri ili četiri čačkalice u košticu negdje iznad polovice (ako gledate od debljeg kraja). Probodenu košticu stavite na vrh čaše pune vodom tako da je deblji kraj u vodi. U roku od četiri do šest tjedana koštica bi trebala proklijati i pustiti korijen. Ako se to ne dogodi, jednostavno bacite košticu i počnite ispočetka. Ako koštica proklija, presadite ju u teglu.
Drugi način je posaditi košticu direktno u zemlju. Na dno tegle stavite malo šljunka kako bi poboljšali oticanje vode (avokado ne voli mokru zemlju) i na šljunak žemlju. Posadite košticu tako da uži vrh viri iz zemlje i čekajte da proklije.
Foto: erkanupan/Shutterstock
Odgovori