Ako vam se na vlasištu pojavi svrbež i perutanje, to nerijetko zna iritirati, posebice zato što se ovog problema nije jednostavno riješiti. Ako vam se prhut vraća na vlasište i nakon kratkog vremena što ste je se napokon riješili, znači da je vaše vlasište sklono perutanju te bi ga trebali posebno njegovati. Stoga vam u nastavku donosimo nekoliko savjeta kako možete imati sjajnu i zdravu kosu bez prhuti.
Ljudi s osjetljivim tjemenom bi trebali što rjeđe prati svoju kosu. Kosu ne valja prati svakodnevno. Najranije što možete prati svoju kosu je svaki drugi, no najbolje treći dan. Prečestim pranjem kose, vaše tjeme biti će još osjetljivije te će biti sklono upalama. Prilikom pranja kose, najbolje ju je prati šamponom protiv prhuti koji sadrži neutralni pH. Nakon pranja kose šamponom namijenjenim protiv prhuti, vratit ćete svom tjemenu normalnu ravnotežu.
Kada perete kosu, trebali bi je četkati odmah nakon što je našamponirate, dok je pjena još uvijek na glavi. Nemojte nikada tjeme trljati grubo, kako ne bi dodatno oštetili već ionako preosjetljivo tjeme. Kosu uvijek perite ravnomjerno, šampon rasporedite duže cijele dužine kose. Nakon nekoliko pranja šamponom protiv prhuti, prhut će se smanjiti ili potpuno nestati s vlasišta.
Osobe koje imaju problema s prhuti, najčešće imaju masno i znojno vlasište, a kako bi uklonili taj problem izbjegavajte sve stvari koje dodatno pogoršavaju ovo stanje kose. Izbjegavajte nošenje kape, šalova, marama i drugih stvari koje mogu dodatno zamastiti kosu.
Osobe koje imaju problema s prhuti i masnim vlasištem, trebaju izbjegavati pretjerano diranje vlasišta te vezanje gumicom za kosu, kao i ostalih frizura koje uključuju pretjerano diranje prstima i ostalim rekvizitima, koji samo mogu pogoršati stanje kose. Isto tako izbjegavajte proizvode za oblikovanje kose jer oni mogu dodatno zamastiti kosu.
Prilikom pranja kose i sušenja kose, najbolje je da izaberete hladnu vodu i hladan zrak kako se vlasište ne bi dodatno razdražilo.
Foto: lithian/Shutterstock
Odgovori