Sramežljivost je nešto što pogađa mnogu djecu. Uobičajeni tipovi stidljiva ponašanja uključuju nesklonost novim iskustvima, odbijanje uključivanja u društvena okupljanja, odbijanje razgovora s nepoznatim ljudima i poteškoće pri sklapanju novih prijateljstva. Nemojte smatrati da je sramežljivost pokazatelj da s vašim djetetom nije sve uredu.
Najbolji način da se pozabavite sa sramežljivošću nije prisilna promjena ili kritiziranje, nego pripremanje djeteta za svaku situaciju koja bi mu mogla biti teška. Najbolje je da to napravite pričom ili igranjem uloga. U većini slučajeva, jedino što je potrebno je strpljenje i vrijeme. Ako vaše dijete ima slabo razvijene društvene vještine postoje razni načini na koji mu vi ili njegova odgajateljica u vrtiću može pomoći.
Pomoć djetetu
Sparite zatvoreno i nedruželjubivo dijete s djetetom koje je otvoreno i društveno. Bude li doživljeno kao prijatelj popularna djeteta, sramežljivo će dijete u kratkom roku dosegnuti bitno višu razinu društvene prihavćenosti. Obično su dovoljna tri tjedna.
Sparivanje djeteta slabo razvijenih društvenih vještina s malđim djetetomm može biti još jedan način zadobivanja položaja. Istraživanje je pokazalo da je razina popularnosti neomiljene djece između cetiri i pet godina starosti, koja su se igrali s djecom mlađom od sebe, narasla najmanje 50 %. Mlađi u igri nude prijateljstvo koje podiže samopouzdanje i sigurnost.
Iako se može činiti loše da djeca stvaraju malene, isključivo skupine, dopuštanje da se druže unutar veće skupine, dopuštanje da se druže i sa svojim vršnjacima izvan klana. Klanovske temeljne aktivnosti daju djeci osjećaj sigurnosti i pouzdanja u sve društvene odnose.
Ponekad se pogrešno shvaća da će nedruželjubivo dijete postati druželjubivo ako je okruženo velikom skupinom. Malena okupljanja zapravo olakšavaju stvaranje prijateljstva jer u velikoj skupini mora biti zamjećeno. Odgajateljica u vrtiću može pomoći stavljanjem nedruštvenog djeteta u malu skupinu, na primjer troje ili četvoro djece, a nakon toga postupno povećavati veličinu skupine.
Utvrđivanje određenih uloga, kao što je na primjer davanje odgovornih zadataka najomiljenijoj djeci, ima dobar učinak na svu vrtićku djecu.
Foto: Stanislav Fridkin/Shutterstock
Odgovori