Novopečenim roditeljima je problem prvi puta promijeniti pelenu. Ako bebi nepravilno promijenite pelenu, ona može izazvati nelagodnost kod bebe. Kako do toga ne bi došlo, u nastavku vam donosimo nekoliko savjeta koji će vam olakšati mijenjanje pelena. Savjeti će vas voditi korak po korak, a nakon što jednom promijenite pelenu, svaki drugi puta će vam biti lakše.
Prilikom mijenjanja pelena su vam potrebne ili vlažne maramice ili gaze koje ćete umočiti u čistu toplu vodu. Kako bi bebu prebrisali nakon što joj skinete pelenu, brišite ju od prednje strane prema stražnjoj. Na taj način brisanja ćete izbjeći širenje bakterija, koja je vrlo česta kod djevojčica. Svaki pregib bebe trebate pobrisati, te ne smijete izostaviti niti jedan dio.
Roditelji koji koriste pelene za jednokratnu upotrebu prilikom mijenjanja pelene trebaju pelenu otvoriti, pa bebu lagano primiti za noge i podići ju malo u zrak, kako bi mogli ukloniti pelenu. Nakon što ste pelenu uklonili zatvorite je i bacite u smeće.
Prilikom mijenjanja pelena trebate obratiti pažnju da pelene mijenjate redovito. Ako se na nogama gdje se steže pelena pojave crvene točkice, znači da pelenu stežete prejako, te da ju trebate malo otpustiti. Ako se crvene točkice nikako ne miču s kože, znači da trebate promijeniti proizvođača pelena.
Kada dječaku mijenjate pelenu, njegov penis trebate usmjeriti prema dolje, kako mu mokraća ne bi iscurila na trbuh. Nakon svakog mijenjanja pelena trebate dobro oprati ruke.
Gdje god da se uputite, pazite da uz sebe uvijek imate torbu s pelenama, kako bi ih uvijek mogli promijeniti. Sa sobom nosite barem 5 pelena, kremu za njegu nježne kože, vlažne maramice, vrećicu za odlaganje prljavih pelena, te rezervnu odjeću ako fekalije procure.
Nakon samo nekoliko mijenjanja pelena, vi ćete postati pravi stručnjak, tako da se uopće ne trebate opterećivati i zabrinjavati, jer su svi na početku imali problema, te vi niste nikakva iznimka.
Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock
Odgovori