Devet mjeseci možda se čini kao dugo razdoblje, ali ako pitate trudnice u 8-om mjesecu trudnoće reći će vam da je taj period preletio. Kako biste se što bolje pripremili za sam čin poroda upišite se na trudnički tečaj u obližnjem domu zdravlja. Spakirajte torbu za rodilište minimalno mjesec dana prije termina i dogovorite se s partnerom hoće li prisustvovati porođaju.
Rađanje djeteta se odvija kroz četiri faze, četiri porođajna doba. Svako doba ima svoje karakteristike, a što bolje razumijete svako doba, moći ćete se na vrijeme pripremiti i aktivno sudjelovati te omogućiti svom djetetu i sebi što lakši porod.
Prvo porođajno doba počinje kada cerviks omekša i počinje se otvarati ili kada dođe do puknuća vodenjaka. Kada trudovi počnu moguće da ih u početku nećete primijetiti. Ali oni s vremenom postaju sve bolniji i razmak između njih postaje sve pravilniji, učestaliji. Općenito je pravilo da se u bolnicu kreće kada je razmak između trudova 10 minuta ili ako dođe do puknuća vodenjaka. Karakteristično za trudove je bol u donjem dijelu leđa i bolovi u donjem dijelu trbuha slični menstrualnoj boli. Naravno, svaka trudnica individualno doživljava bol.
Pokušajte se opustiti, vježbajte disanje i otuširajte se dok čekate da se razmak između trudova smanji na 10 minuta. Kod prvorotkinja ovo doba traje i po 12 sati. Najčešći savjet koji ste vjerojatno čuli je da ostanete kod kuće što dulje. Ali ako se osjećate nesigurno ili ako vam pukne vodenjak zaputite se u bolnicu. Najgore što vam se može dogoditi da vas pregledaju i vrate doma. Barem će vas liječnik umiriti. A onog trena kada vas prime u bolnicu, nakon pregleda i klistira vjerojatno ćete ostati ležati u boksu. Partner vam se može pridružiti i praviti društvo dok porod ne krene. Za olakšanje bolova možete tražiti epiduralnu anesteziju.
Drugo porođajno doba odnosi se na sam izgon bebe. Dijete se već spustilo u porođajni kanal i osjetit ćete pritisak glavice na vaš cerviks. Slušajte liječnike i babicu. Tek kada vam oni kažu da tiskate, počnite tiskati. Pokušajte se koncentrirati na dizanje tijekom truda i slijedite upute od babice. Babica će i procijeniti može li beba proći, a ako ne, napravit će mali rez, odnosno epiziotomiju.
Treće porođajno doba odnosi se na porod posteljice i počinje kada ste bebu rodili i već se nalazi u vašem naručju. Porod posteljice najčešće ne boli.
Četvrto porođajno doba počinje kada porodite posteljicu i završava s krajem babinja, odnosno otprilike 6 tjedana nakon poroda. Ako je prošlo sve u redu, iz bolnice će vas otpustiti nakon tri dana oporavka.
Foto: FloridaStock/Shutterstock
Odgovori