Frustracije kod djece se mogu očitovati na mnogo načina, a nastaju zbog poteškoća koje ne možemo savladati. Vrlo se često pojavljuju u mališana koji, bez obzira na to što brzo uče, zbog silne želje da nešto učine često precijene svoje mogućnosti.
Gotovo će svakog dana vaš mališan biti suočen s novim izazovima. Neki će od njih neizbježno uzrokovati frustraciju – kad ne smiju raditi ono što žele, kad nešto ne znaju učiniti, kad jednostavno ne razumiju kako nešto radi ili zašto je nešto takvo kakvo jest. Često će iskaliti svoj frustraciju na nekom predmetu, na vama ili na najbližoj osobi, ili će samo biti ljut na sveopću nepravdu. Izazovi i problemi sastavni su dio života i već od najranije dobi djeca mogu početi učiti kako ih savladati.
Mnoge frustracije imaju očit uzrok – bacanje lutke po sobi jer joj ne mogu navući odjeću ili lupanje po stubišnoj ogradi jer im predstavlja prepreku da se popnu na kat. Pomognite im kad je to moguće i pokušajte im olakšati savladavanje novih vještina.
Pomozite im da prevladaju frustraciju , ali tako da i oni sami aktivno sudjeluju. Primjerice, odijevanje lutke možete riješiti tako da vi navučete odjeću preko jedne lutkine ruke, a zatim vaše dijete napravi sve ostalo oponašajući vas. Voli li zavirivati u ormariće, iz njih izvucite sve opasne ili lomljive predmete, a ostavite one koji su za njega bezopasni da ih može izvaditi i igrati se s njima, primjerice plastične čaše.
Ako se vaš mališan razljuti kad slaganje ili spremanje igračaka potraje, pokušajte razvijati njegovo strpljenje. Za početak prilagodite se djetetovom uzrastu i stupnju razumijevanja. Za početak mu dajte zadatke koje može brzo riješiti tako da se osjeća nagrađeno i bude zadovoljno sobom. Dat će vam do znanja koji zadatak mu postaje “dosadan” ili da ga je “prerastao”.
Manja djeca mogu također doživjeti drugačije, manje konkretne frustracije koje im je vrlo teško objasniti. Među takve ubrajamo neslaganje s drugom djecom, kad ih se prisiljava na sudjelovanje u nečemu ili kad ne razumiju što vi točno tražite od njih. U takvim slučajevima trebate surađivati sa svojim djetetom kako biste riješili problem, a ne izbjegavati ga. Možda će mu trebati vremena da vam prenese ono što doživljava ili vam razjasni svoje emocionalne reakcije. Tada vas dvoje možete zajednički napraviti plan kako ćete razriješiti određeni problem.
Djeca uče primjerom. Važno je pokazati im da vi pristupate životnim problemima kao nečemu što se može riješiti, a ne prijetnji koja vas ljuti. I vas mora vidjeti da vi zaista rješavate probleme, a ne da bjesnite.
Foto: Katrina Brown/Shutterstock
Odgovori