Elektroterapija ili liječenje električnom strujom liječenje je koji se stimuliraju određene zone u tijelu. Svoju primjenu u medicini, elektroterapija je pronašla zahvaljujući pozitivnim učincima kod liječenja živčanog i mišićnog sustava.
Struje niskog intenziteta odnosno frekvencije primjenjuju se zbog svojih analgetskih svojstava kod živaca koji su povezani s boli. Stimulira ih se s elektrodama koje se nanose direktno na kožu. Tom metodom se blokira osjećaj boli.
Struje srednjeg intenziteta primjenjuju se za mišićnu elektrostimulaciju, odnosno stimuliranje živaca na mišić te se tako izaziva stezanje mišića i dolazi se do jačanja određenog mišića.
Elektroterapija može pomoći u liječenju išijasa, facijalnih neuralgija, smanjuju se bolovi kod amputiranih udova, bolovi kralježnice, vratne kralježnice i lumbalnog dijela, a učinkovita je i kod borbe protiv grčeva te se može popraviti i tonus mišića koji je atrofirao uslijed bilo koje ozljede ili operacije.
Tu ćemo napomenuti da se elektroterapija ne smije vršiti na osobama koje nose bilo koje protezno pomagalo, kao što je ortoza, pacemaker, bakrena spirala, a niti na trudnicama i dojiljama.
Elektroterapijom možemo ublažiti bolove, ali ona nikako ne suzbija uzroke boli. Mnogi u svojoj kućnoj apoteci posjeduju elektrostimulatore koji mogu pomoći u oblikovanju tijela, ali nisu nikako povezani s medicinskom strukom, niti imaju te vrijednosti.
Tretman se obavlja tako da sa sebe skinete sav nakit ili bilo kakve metalne predmete, kako bi vam praktičar na kožu stavio određeni broj tankih elektroda kroz koje postepeno počinje teći struja laganog intenziteta do određenog povećanja. Tom prilikom klijent će osjećati lagane trnce koji mogu biti i neugodni za osjetljive osobe. Ti trnci se stope s boli da bi je kasnije oni i preuzeli. Netko će trebati više tretmana, a netko će već kod prvog osjetiti znatno olakšanje. Tretmani traju otprilike oko pola sata, gdje iza toga klijent može odmah ići kući.
Razlikujemo nekoliko vrsta primjene elektroterapije. Spomenut ćemo one nama više poznate, a to su tens terapija (električna nervna stimulacija), galvanizacija (liječenje istosmjernom strujom), interferentna struja (struje srednje frekvencije), dijadinamske struje (niskofrekventne struje).
Galvanizaciju se također upotrebljava kod osoba koje pate od pretjeranog znojenja ruku ili stopala. To je bezopasna tehnika, a izvodi je liječnik koji mora samo paziti da koža klijenta ne dođe u doticaj s elektrodama.
Foto: wavebreakmedia ltd/Shutterstock