Uvođenjem novih namirnica u djetetov jelovnik, beba će osjetiti nove mirise i okuse, te će joj se s vremenom povećati apetit. Nova hrana će u bebinu prehranu unijeti promjenu, te će jednolična prehrana biti zamijenjena prehranom koja će djetetu omogućiti sve potrebne minerale i vitamine.
Uvođenje novih namirnica u jelovnik bebe, za mnoge majke često zna biti stresno. Majke muči što ne znaju kako će njihovo dijete reagirati na novu hranu, te se boje alergija koje su moguće. Novi okusi i mirisi će svakako potaknuti apetiti kod bebe, što je vrlo pozitivno. Postoje namirnice koje za početak treba izbjegavati u širokom luku, jer su jako problematične, te mogu izazvati reakciju kod djeteta, njih naravno treba izbjegavati.
U prehranu djeteta obavezno treba uvesti ribu, jer je riba bogata omega 3 masnim kiselinama, koje značajno poboljšavaju psihološki razvoj djeteta. Ribe koje se najviše preporučuju za jelovnik male bebe su tuna i losos, a obje ribe trebate temeljito očistiti i samljeti, prije nego ih ponudite djetetu.
Jaja su vrlo zdrava, te su lako probavljiva, a bogata su i vitaminima A, D i E, kao i proteinima. Jaja je potrebno skuhati, i izgnječiti im žumanjak. U žumanjku se nalaze hranjivi sastojci, koje treba pomiješati s mlijekom pa ponuditi bebi. Bjelanjak smijete ponuditi bebi tek nakon navršenih godinu dana.
Nakon navršenih šest mjeseci bebi se može ponuditi orašasto voće, ali prije nego beba okusi orašasto voće, mora probati žitarice, voće i povrće. Orasi, lješnjaci i bademi su izvori vitamina E, proteina, željeza, magnezija i masnih kiselina. Za početak ih trebate prvo samljeti u prah, te tek onda ubaciti u hranu ili pomiješati s jogurtom.
Kada vam dijete napuni jednu godinu, trebate mu početi dodavati začine u hranu, ali u malim količinama. Bebe uvijek uživaju u različitim okusima, posebno kada počnu isprobavati nove okuse. Hranu smijete malo začiniti, a ljuto i kiselo izbjegavati.
Autor: A.Z., Foto: zhu difeng/Shutterstock
Odgovori