Volite pse i općenito životinje, i često se ne možete suzdržati pa na ulici pozdravljate tuđe pse, bez ikakvog straha. No, to baš i nije najpametnije jer koliko god ne imali straha od pasa, ponekad vas mogu neugodno iznenaditi ugrizom ili agresivnom reakcijom.
Iako se ne treba bojati susreta sa psima, ugriza se treba bojati. Ne samo zbog boli ili ogrebotine, već je uvijek prisutna i mogućnost zaraze bjesnoćom.
Bjesnoća je akutna virusna bolest koja se u prvom redu pojavljuje kod životinja. Kod nas postoje dvije vrste bjesnoće; urbana i šumska.
Urbanu možemo dobiti od necijepljenih pasa, mačaka i drugih domaćih životinja, a glavni prijenosnik šumske bjesnoće su lisice. Bolest se prenosi najčešće ugrizom životinje, no virus se može prenijeti i slinom ili ogrebom pandžama, te posredno preko slinom zaraženih predmeta (brnjica, uzica). Ugrožene su osobito osobe koje su profesionalno u bliskom kontaktu sa životinjama, poput veterinara i lovaca.
Inkubacija bolesti je duga, čak do 60 dana. Prvi simptomi su nekarakteristični; povišena tjelesna temperatura, opća slabost, glavobolja, bolovi u mišićima, povraćanje i kašalj. Nakon toga se na mjestu ugrizne rane pojavljuju trnci, osjetljivost i trzaji malih skupina mišića. Ubrzo potom i simptomi oštećenja središnjeg živčanog sustava.
Karakteristična je preosjetljivost na svjetlo ili buku, pojačano izlučivanje sline i otežano gutanje. Mogući su i epileptički napadaji te znakovi poremećene svijesti sve dok bolesnik ne zapadne u komu.
Preživljavanje je izuzetno rijetko. No, cjepivo protiv bjesnoće djelotvorno je i nakon ulaska virusa u tijelo, stoga zapamtite sljedeće!
Ako vas je ugrizao pas lutalica ili pas nepoznatog vlasnika, ranu energično isperite sapunom i vodom i obvezno se što prije javite liječniku zbog cijepljenja. Liječnički savjet potražite i ako vas je nenadano ugrizao pas koji je uredno cijepljen. Imajte na umu da bijesna životinja napada bez ikakvog povoda.
Ako ste i sami vlasnik psa, nemojte dovoditi ostale ljude u ovakvu opasnost, stoga ga redovito cijepite. Svaki vlasnik životinje obvezao se na brigu i njegu istoga, stoga psu za kojega ste zaduženi jer ste njegov vlasnik, omogućite sve što mu treba, pogotovo adekvatnu zdravstvenu njegu.
Foto: Jagodka/Shutterstock